Tekrarlanan Rüyalar

Rüyalar hakkında yapılan araştırmalar, testler, deneyler sonucunda birtakım istatistikler oluşturulmuş; konu henüz tam bir açıklığa kavuşamamış olsa da rüyalara dair gerçekler ortaya çıkmış, rüyaların bir çeşitlilik arzettiği görülerek rüya türleri sınıflandırılması yapılmıştır. Yoğun ve yorgun olan, kafası sürekli bir konuyla meşgul olan kişiler karmakarışık olaylar şeklinde olan veya ilgilendikleri konuyla ilgili rüyalar görürler. Bu durum gerçek rüya olarak değil etkisinde kalmak olarak değerlendirilir ve bu tip rüyalar yorumlanmaz.

Genellikle iyi bir şekilde başladıktan sonra korkutucu ve hatta dehşet verici bir boyut kazanmaya başlayan kabus ve karabasan türü rüyaların açıklaması psikanalistler ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından yapılır. Sürekli aynı rüyayı görmek olarak tanımlanan tekrarlanan rüyalar çoğunlukla bir mesaj içeren rüyalardır. Uyuyan kişiler rüyalarında çeşitli şeyler görür ve uyandıkları zaman da bu gördüklerini hatırlarlar; bu tip rüyalar yorumlanabilir rüyalardır ve rüya tabiri dediğimiz olay daha çok bu tarz rüyalar için gereklidir. Genellikle sezgisi güçlü olan insanların gördüğü olduğu gibi çıkan rüyalar ise ‘gerçek rüya’ olarak da bilinir ve böyle rüyalar gören kişilerin gördükleri düşü iyi değerlendirmeleri tavsiye edilir.

Aslında birçok rüya mesaj verme niteliğini taşır; fakat rüyaların büyük kısmı uyandıktan sonraki 10 dakikanın içinde unutulmaktadır. Uykudan uyandıktan sonra günlük hayatımıza, yapmamız gereken işlere yoğunlaşırız ve rüyada gördüklerimiz de hafızamızdan silinir. Tekrarlanarak görülen rüyalar için ise bunu söylemek pek mümkün değildir. Bu tip rüyalar negatif görünmeyebilir fakat içerdikleri konular çoğunlukla korku ve tedirginlik gibi duygular uyandırır. Tekrarlanan rüyalar kişinin dikkatini gördüğü rüyaya çeker ve adeta rüyasıyla yüzleşmesini sağlamaya çalışır. Bu tarz rüyalar günlük, haftalık veya aylık olarak tekrarlanabilir ve kabus özellikleri gösterdiğinden ötürü daha kolay hatırlanır, rüyayı gören kişinin dikkatini çeker. Rüya yorumlamak bu tür rüyaların yorumlanması söz konusu olduğunda daha da önemli bir hal alır, çünkü çoğunlukla bir mesaj içeren bu rüyaların yorumları da kendileri kadar karmaşık olabilir. Sürekli aynı rüyayı görmek seyrek rastlanan bir durum değildir; bu tip rüyalar oldukça yaygındır ve insanın karşısına çıkan olaylar ve problemler rüyanın tekrarlanmasını tetikleyebilir. Gördüğü düş sanki insana bir şeyi anlatmak, hatırlatmak için umutsuzca çaba göstermektedir.

Günlük yaşamları içinde belli bir konuyla çok fazla haşır neşir olan kişiler sürekli olarak bu konuyla bağlantılı rüyalar görüyorlarsa bu daha anlaşılabilir bir durumdur; beynin gün boyunca meşgul olduğu şey rüyaları da etkilemektedir. Bilinçaltı bir şekilde boşaltılabilir, dinlendirilebilirse bu rüyaların arkası da kesilebilir. Fakat durum böyle değilse tekrarlanarak görülen rüyaların bir mesaj taşıdığı, rüyayı gören kişiye bir şeyler anlatmaya çalıştığı kabul edilir. Tekrarlanan rüyalar genel olarak bireysel zayıflık ve korkulara, ya da kişinin geçmişinde veya yaşadığı zamanlarda var olan bir şeylerle başa çıkmakta yetersiz kaldığına işaret eder. Bu rüyalarda bulunan model ve şekillerin kişi hakkında çok değerli bilgileri ortaya çıkarması mümkündür. Devamlı aynı rüyayı görmek çözümsüz bir problem veya durumu, bilinçaltında bulunan ve anlaşılmayı isteyen gizli bir mesajı, bir çakışmayı vurguluyor olabilir.

Tekrarlayan düşlerin içerdiği, anlamamızı istediği mesajın çok güçlü ve önemli olması mümkündür, tekrarlanan rüyalar; kişi bu mesajı alıncaya ve buna göre davranıncaya kadar kaybolmayabilir. Bu rüyalara doğru ve sağlıklı bir rüya yorumu getirilmesi de bu sebeple, özellikle önemlidir. Hep aynı rüyayı görmek olayının üstesinden gelebilmek için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bunun için kendi içinize bakmaya ve orada göreceğiniz herşeyle yüzleşmeye istekli ve hazır olmanız gerekir. Mesela vicdanınızı rahatsız eden bir şey yapmış olabilirsiniz. Bunu kime karşı ve ne şekilde yapmış olursanız olun, konuyu açığa çıkarmak size ne kadar güç ve/veya utanç verici gelirse gelsin bunu yapmanız gerekir.

Tekrarlanan rüyalar aracılığıyla size verilmek istenen mesajı çözdüğünüz zaman bu rüyalar muhtemelen değişecek veya ortadan kaybolacaktır. Bu noktada rüyanızın bütün ayrıntılarını yazmak ve yazılmış olan en küçük noktayı bile incelemek işe yarayacaktır. Bu küçük noktaların rüyanın en can alıcı kısmını oluşturması ve tekrarlanan rüyanın anlaşılması için yardımcı olması mümkündür.

Rüyaya tarafsız bir gözle bakmaya çalışmak da son derecede önemlidir. Rüyaya karşı duygusal ve tepkili olmamaya, ana hatlara ve sembolik unsurlara yoğunlaşmaya çalışmak gerekir. Rüyalar çok zaman derine inmenizi ve alt anlamları fark etmenizi engelleyecek rahatsız edici bileşenlerle doludur. Bu durumun bilinçaltınızdan kaynaklanan bir savunma yöntemi olması mümkündür ve tekrar eden rüyanızı anlamak için bu savunma mekanizmasını yıkmanız gerekebilir.

Bunları yaparken kişinin kendini gerçekten, bütünüyle, her yönüyle kabul etmeyi öğrenmesi de gerekir. Sabır esastır; tekrar eden rüya hali rüyanızın içerdiği mesajı anladığınızı ve yapmanız gereken şeyleri yaptığınızı düşünmenize karşın devam ediyorsa umutsuzluğa kapılmamanız gerekir. Belki de yanılıyorsunuz, belki de elinizden geleni yaptığınıza inandığınız halde gözden kaçırdığınız veya görmezden gelmeye çalıştığınız noktalar vardır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku