Mışıl Mışıl Bir Uyku İçin 8 Aromatik Yağ

0

Uykuya dalmak mı? Hiç problem değil.

Ruhunuzu okşayan kokularla rahatlayarak günün tüm stresini ve yorgunluğunu atmanız mümkün. Sizi anlayan bir koku benliğinizi alıp sizi bambaşka diyarlara götürebilir. Lavanta, pataya, ylang-ylang gibi kokular, beyninizin arkasındaki alfa dalgalarını aktifleştirerek daha rahat uyumanızı sağlar. Tabii burada işin püf noktası sizi tamamlayacak ve vücudunuza tam uyum sağlayacak o gizemli aromatik yağı bulmak. Dilerseniz bu yağlara birlikte göz atalım.

Uykuya yardımcı 8 temel yağ

1. Lavanta

Listenin ilk sırasında lavantayı görünce hiç şaşırmadınız değil mi? Birçok insan lavanta yağının uykuyla önemli bir bağlantısı olduğunu bilir. Fakat birçok insan bunun tam aksine, bu yağın etkisinin bilimsel olarak ciddi bir şekilde araştırıldığından haberdar değil. Lavanta yağının etkileri duyduğunuz hikayelerin çok ötesinde.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, lavanta yağının aromasının daha iyi bir uyku sağladığına dair umut verici sonuçlara ulaştı. (1) Ve diğer bir araştırmanın sonuçları, lavanta ve birkaç diğer temel yağın teneffüs edilmesinin 56 yoğun bakım ünitesi hastasının uyku kalitesini artırdığını gösterdi. (2) Sonuç olarak lavanta yağı masum ve naif görünse de uyku alanında oldukça bilimsel ve etkili bir yağ.

2. Kabe Samanı Yağı

Kabe sabanı ya da bilimsel adıyla Andropogon yağı, bitkinin köklerinden elde edilir. Zengin ve topraksı bir kokusu vardır. Kokusuna alışmak biraz zaman alabilir. Eğer bu konuda zorlanırsanız; kabe samanı yağını, lavanta ya da roma papatyası yağıyla karıştırarak daha hafif bir hale getirebilirsiniz.

3. Roma Papatyası

Roma papatyası yağı rahatlamak, sakinleşmek ve sinirleri yatıştırmak için kullanılır. Hafif çiçeksi aromasıyla yatak odanızda huzurlu bir atmosfer yaratmak için birebirdir.

4. Ylang Ylang

Evet okunması gerçekten zor. Ama telaffuzu ne kadar zor olursa olsun, Ylang Ylang uyku kalitenizi artıracak muhteşem bir yağ. Çiçeksi bir aromaya ve kokuya sahip olan Ylang Ylang aynı zamanda meyvemsi özellikler de taşıyor.

5. Bergamot

Bergamot turunçgiller arasında yer alan bir meyve. Yağı ise meyvenin kabuğundan elde ediliyor. Birçok narenciye yağının (greyfurt ve yabani portakal/turunç vb.) olduğu gibi bergamot da insanı uyaran bir etkiye sahip ama etkileri diğerlerinden biraz daha farklı. Uyarıcı olsa da aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi de var. Mesela duygusal anlamda kendinizi dengelemek istediğinizde çok etkili olabiliyor. Kullandığınız her yağa bergamotu da eklemek bir seçenek.

**Not** Bergamot yağı ışığa oldukça duyarlı bir yağ. Yani vücudunuza bergamot yağı sürdüğünüzde, deriniz güneş ışığına karşı çok daha hassas bir hale gelir. Dışarıya çıkarken bergamot yağı kullanmamanızı ya da sadece güneş görmeyen, kumaş ya da giysiyle kapattığınız yerlerinizde kullanmanızı öneririz.

6. Sandal Ağacı

Tahtayı anımsatan zengin kokuların hepsi ayrı çekicidir. Sandal ağacı yağı da bunların arasında yer alıyor. Biraz pahalı bir yağ olmasına karşın az miktarda kullansanız bile işe yarıyor. Her zaman yakınlarınızda olması gereken bir yağ.

7. Mercanköşk

Her ne kadar ismi yemeklerde kullanılabilecek bir bitkiyi andırsa da yararları bundan çok daha fazla. Mercanköşk yağı, kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatlatmanın yanı sıra huzurlu bir uyku için birebirdir.

8. Sedir Ağacı

Sedir ağacı yağının topraksı ve tahtamsı kokusu çok hoştur. Yorucu bir günün ardından beyni yavaşlatarak dinlendirir. Belirli bir bölgede kullanılabileceği gibi difüzöre de koyulur. Aynı zamanda daha hafif ve çiçeksi yağlarla karıştırıldığında çok iyi sonuç veren bir yağdır.

TEMEL YAĞLARIN UYKUYA YARDIMCI OLMASI İÇİN KULLANMA YÖNTEMLERİ
Daha huzurlu bir uyku atmosferi yaratmak için temel doğal yağlar genellikle iki ana yöntem ile kullanılır.

Bölgesel Kullanım
Yağları bölgesel olarak kullanmak onların faydalarından yararlanmak için harika bir yöntem olabilir. Yağı yatmadan önce boynunuzun arkasına ve ayağınızın altına sürebilirsiniz. Kullandığınız güçlü yağları bitkisel bazlı yağlar ile seyreltebilir (badem yağı gibi) daha sonra bu karışımı belirttiğimiz bölgelere sürebilirsiniz.

Aromatik Kullanım
Farklı yağları içine koyduğunuz difüzöre (yayıcı) bir kaç damla da su ekleyip yatağınızın baş ucuna yerleştirebilirsiniz. Ardından hızlı bir şekilde rüyalar alemine geçmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku