Rüyada Adem Peygamberi Görmek

0

Rüyada ilk insan ve ilk peygamber olan Adem Aleyhisselamı görmek değişik şekillerde tabir edilir. O’nu görmek günah işleyip sonra tövbe etmeye, bir büyüğüne karşı gelmeye, O’nunla konuşmak ilim sahibi olmaya, düşmanının sözüne kanarak aldanmaya ve zarara uğramaya, dünyada ilk rüya gören ve bunu ilk defa yorumlayan o olduğu için tabir ilminde başarılı olmaya, hacca gitmeye ve dostları ile bir araya gelmeye, uzak yerlere yolculuk yapmaya delalet eder.

Rüyada Adem peygamber niyetine kutsal bir kişi görmek, o dönemde olmasını istediği birçok şeyin gerçekleşeceğini belirtir.

Rüyasinda Adem (A.S.)’i gören kimse bir günah işlemiştir. Bu günahından tevbe etsin. Bazı tabirciler demiştir ki, Adem (A.S.)’ i gören düşmanlarının sözüne aldanarak mağdur olur, bir müddet sonra tekrar rahata kavuşur. Hz. Adem’i görmek, hacca ve ahbapları ile bir araya gelmeye, bazen de neslin çoğalmasına işaret eder. Yine O’nu görmek, hata yapmaya işaret eder. Bazen de rüya sahibinin kız evladından ziyade erkek evladı tarafından rızıklanmasına işaret eder. Rüyayı görenin gözleri ağrıyorsa bundan kurtulmasına işaret eder. Kendisinin Hz. Adem olduğunu veya Hz. Adem’in arkadaşı olduğunu gören, eğer ehilse devlet adamı olur, eğer alimse, insanlar ilminden istifade ederler. Hz. Adem’in kendisiyle konuştuğunu gören kimse ilim sahibi olur. Rüyada Adem (A.S.)’i kestiğini gören kimse lidere hiyanet, anne babasına veya öğretmenine asi olur. Hz. Adem’in rengini kaçık olarak gören kimse, bir yerden diğer bir yere göç eder sonra yine eski yerine döner. Adem (A.S.)’i noksan bir halde görenin önemli işlerinden birisi noksan kalır. O’nu iyi halde gören kimse ise büyük hayra girer.

Yine O’nu görmek, hata ve unutmaya, bazen bu rüya, hileye, doktorlarla iyi geçinmeye, zehir yapmaya, şeytanların hazırladığı rızkı yemeğe ve onların çıkarına konuşmaya delalet eder. Hz. Adem’i görmek, kalın elbiseye ve ağlamaya, bazen rüya sahibinin yiyip içeceği şeyler yüzünden şiddet ve hırçınlığa; uzak bir yere yolculuğa çıkmasına ve bu yolculuğun Hz. Adem’in dünyaya ilk indiği yer olmasına delalet eder.

Rüyayı görenin gözleri ağrıyorsa bundan kurtulmasına, bazen devlet başkasına hizmet ve ona karşı mütevazi olmaya delalet eder.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku