Rüyada Akşam Görmek

0

Sabah görmenin zıddı ile tabir edilir. Ortalığa akşam karanlığının çökmesi sıkıntı ve kasvete, akşam (yatsı) vakti yalan söylemeye, hile yapmaya, anarşi çıkarmaya, sonu belli olmayan bir iş yapmaya delalet eder.

Rüyada akşam olduğunu gören bir kimsenin hayatında bir değişiklik olacağı, bulunduğu yerden uzaklaşarak yeni bir kente ve hatta memlekete yerleşeceği işaret edilir.

Rüyada akşam olduğunu görmek, sabah görmenin aksi ile yorumlanır. Bakınız sabah görmek;(Rüyada sabah olduğunu görmek, hayır kapılarının açılacağına yorumlanır. Rüyasında sabah olduğunu ve ortalığın aydınlandığını gören, bütün keder ve sıkıntılarından kurtulur. Sabah erkenden horoz sesi duymak, mutluluğun ve sevincin nişanesidir. Sabah güneşi, her derdin bittiğini ve ferahlıkla, mutluluğun geldiğini bildirir. Rüyada sabahın ilk anını (fecri) görmek vaattir. Sabah olduğunu ve kendisinin o sırada seran çirkin ve mekruh saydığı bir halde bulunduğunu görmek, günahkarlığına delalet eder. Sabah olup, ortalığın yavaş yavaş aydınlandığını görmek, borçlu için borcunu ödeyeceğine, tüccar ise ticaretinin artacağına, kederli ise gamının dağılacağına, bekar ise evleneceğine işarettir.

Kirmani’ye (RA) göre; ziraat yapan çiftçi için sabahın olduğunu görmek çok iyidir. Bu, ürününde feyiz ve bereketin artacağına, bol mahsul alacağına delildir. Sabah olup, ortalığın ağardığını gören, hasta ise iyileşir. Sabah vakti, cemaatle namaz kıldığını görmek bir yolculuğa çıkmakla yorumlanır. Bu yolculuk genellikle hac yolculuğu olarak tabir edilmektedir, Ibn-i Kesir’e göre; sabah olduğunu görmek, hasta için şifa, borçlu için borcundan kurtulma, tutuklular için tahliye, yolcu için selamet, gurbette olan için sıla ile yorumlanır. Akşamın ortalığı karartıp karanlık bir geceye döndürmesi ise, aynen gecenin aydınlanarak gündüze dönüşmesinin aksine tabir edilir.

Ayrıca Bakınız; Karanlık, Sabah.

Rüyanız hayrolsun!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku