Rüyada Yatağan Görmek

0

Rüyada yatağan tabir edilen bıçağı görmek, yeni teklif edilen bir işi yapıp yapmamak hususunda dostlarınıza akıl danışmanıza veya bir iş hususunda bir arkadaşınıza aracı olduğunuz için bu yüzden zarara uğrayacağınıza delalet eder.

Rüyada yatağan görmek; hizmetçi, yardımcı, dost ve kendisi için gayret gösteren kişiye, temkinli davranmaya, etrafınızda sizi çekemeyen düşmanlarınızın olduğuna, aile efradı için çalışmaya, uzun zamandır görmediğiniz bir yakınınızla karşılaşacağınıza delalet eder.

Rüyada sapı işlemeli bir yatağan görmek; saygınlık kazanacağınıza, kuvvet ve kudretinin devamlı olacağına, bıçakla bir şey kesmek, eline geçecek mal ve para olarak yorumlanır.

Bilgi: Ünü dünyayı tutmuş, adı yeniçerilerle birlikte anılmış, bir dönem asker olmayan erkeklerin de en gözde aksesuarı olmuş, sıra dışı bir silahtır yatağan. Hiçbir zaman birincil savaş silahı olarak kullanılmadığı açıktır; ama Avrupalılar’ı, kuşağa çaprazlama yerleştirilmiş bir çift yatağana “kelle makası” adını takacak kadar etkilemiş olduğu da bir gerçektir.

Bilinen en eski örneği, Kanuni Sultan Süleyman’a ait ve 1526-1527 yıllarında Ahmet Tekelü Usta tarafından yapılmış. Fildişi kabzalı ve altın, gümüş, yakut ve incilerle süslenmiş bu yatağan, bazılarınca silahta işlevsellik ve sanatsallığın ulaştığı en yüksek nokta olarak kabul ediliyor.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku