Rüyada Yaramaz Söz Söyleyen Görmek

0

Rüyada yaramaz bir söz işitmek öğüt kabul etmemeye, günah işlemeye; yaramaz ve boş söz söyleyen kimseyi görmek boş ve yaramazca şeyler söylemeye yahut tercümanlığa delalet eder.

Rüyada yaramaz bir söz işitmek, günah işlemeye «Bunlar yaramaz lakırdılar gittikleri zaman ondan yüz çevirirler» (Süre-i Maide, ayet 89) mealindeki ayet işaretince nasihat kabul etmemeye delalet eder. Rüyada düşünüp taşınmadan sürçü lisan ederek «öyle değil vallahi» (Vallahi öyle) gibi ağızdan çıkan «yemini lağv» «Allah, sizi yeminlerinizdeki lağvdan dolayı sorumlu tutmaz» mealindeki ayet işaretince günahkar için tövbe ve kafir için Müslüman olmaya delalet eder.

Rüyada bir devlet reisinden yaramaz sözler işitmek; devlet makamında çıkacak karışıklık ve olumsuzluklara, Rüyada Reis-i Cumhur sarayına giderek onunla tanışıp, yaramaz sözler konuştuğunu görmek, devlet kapılarının yüzünüze kapanacağına, işlerinizde yaşayacağınız zorluklara ve eğer memursanız mevkiinizin düşeceğine, tüccarsanız karınızın azalacağına, halktan biri ise işlerinde kazancının azalacağına, ev kadını ise eşinin kendisine sevgi ve inancının azalacağına delalet eder.

Rüyada bir din aliminden yaramaz sözler işitmeniz; insanlar içinde itibar kaybetmeye, dar geçime, şeref ve izzete, bir yere bir bilginin geldiğini görmek oraya itibar kazandıracak bir şahsın gelmesine delalet eder.

İbn-i Kesire göre; rüyada bir cahilin halka öğütler verdiğini görmek, halk nazarında hakarete; bir kimsenin rüyasında kendisini alim görmesi ve yaramaz sözler söylemesi; şerefinin artmasına; bir alimin, kendisinden, uyanık iken halkın kötü olarak kabul edeceği bir halin meydana geldiğini görmesi, alaya alınmasına; bir alimin kendisini yanına oturtup konuştuğunu ve çirkin sözler söylediğini görmek, inancında eksikliğe, halk arasında hakaret göreceğine delalet eder.

Rüyada yaramaz ve beyhude söz söyleyen kimseyi görmek, yaramaz söz söylemeye isarettir.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku