Rüyada Yaya Yürümek Görmek

0

Rüyada yaya yürüdüğünü görmek makam ve mevkinin yükselmesine, güvenilir kimseye, mal ve servete konmaya; cadde üzerinde yaya yürüdüğünü görmek dünya ve ahrette mesut olacağına işarettir.

Kirmani’ye göre; yaya veya atlı olarak yavaş yavaş yürüdüğünü gören şerefe erişir. Rüyasında toprak üzerinde yürüdüğünü görenin eline çok kısa zamanda mal geçer. Kumda yürüdüğünü gören, zor bir işe girişir. Dikenler üzerinde yürüdüğünü ve bundan yorgunluk duyduğunu gören, ailesinden ve akrabasından birini kaybeder. Yahut bir musibete uğrar. Cadde üzerinde yoluna devam ettiğini gören din yolunda ve İslam şeriatı üzerindedir.

Bir rivayete göre; din ve dünyasında iyilik görür. Yolunu kaybettiğini veya yoldan ayrılıp başka yöne gittiğini gören, din ve dünyasında sevap yolundan çıkar. Yolunu tekrar bulursa doğru yolu da bulmuş olur. Yolda nereye gideceğini bilmeyerek şaşırdığını gören, nefsinin iyiliğe doğru yönelmesinde de şaşkınca davranmaktadır. Yol izi bile görünmeyen bir yerde yürüdüğünü gören, yol üzerinde yol gösteren de bulunmayan bir yerde kendini bulan kimse dininde sapıklığa, işlerinde de zorluğa uğrar. Karanlık yolda yürüyen doğru yoldan uzaklaşır. Karanlıktan aydınlığa çıktığını gören hidayete ulaşır. Bir yolda yürüdüğünü fakat hayvan ve bitkiden bazı şeylerin yürümesine engel olduğunu görmek, ömrünün sonuna geldiğine delalet eder. Yolun doğruluğu dinin doğruluğudur. Kendisini doğru yoldan başka bir yola götüren kimseyi gören, eğer alacağı varsa borçlu hile yapar ve borcunu ödemez. Eğer alacağı yoksa, onu hata yapmaya yöneltir. Karanlık bir yolda yürüdüğünü, doğru yolda olduğunu zannederek, bu zorluğu göze aldığını gören hidayete erişir. Birçok yollar görüp bunlardan hangisine gideceğini bilmeyen, dininde şaşkınlığa uğrayıp, bir dinsizle arkadaş olur. Doğru yolda giderken, bilerek bu yoldan ayrıldığını gören, düşmanını aldatır. Yolda gider iken, buraları çok iyi bilen birinin geldiğini görerek, bu yüzden yoldan döndüğünü gören, dininde kötü bir iş işler. Yolda giderken bir kadın görüp onun, arkasından giden aldatılmış olur. Yol eseri olmayan bir yerde tahmin üzerine yürüdüğünü görmek, dinde sapıklığa ve içinde de gururlu olduğuna delalet eder. Bir kimseyi yolunda çevirdiğini gören, o adamı dininde aldatır. Yolunda şaşırıp yolunu kaybeden adam gurbete düşer. Birisinin kendisine yol gösterdiğini gören, zorlukta yardıma nail olur.

Seyid Süleyman rüya tabirine göre: Rüyasında piyade veya süvari olarak yavaş yavaş ilerlediğini gören, izzet ve itibar sahibi olur. Toprak üzerinde yürüyen, kısa zamanda mal kazanır. Kumda yürüyen, zahmetli bir işe girer. Dikenler üzerinde yürüyüp bundan acı duyan, ailesinden veya akrabasından birinin kaybından dolayı üzülür yahut bir musibete uğrar. Cadde üzerinde yoluna devam eden, İslam üzerinde olur. Din ve dünya hayatında selamet bulur. Yolunu kaybettiğini veya yoldan ayrıldığını gören, hak yoldan ayrılır. Yolunu bulursa, tekrar dine döner. Yolda şaşırıp nereye gideceğini bilmeyen, nefsinin ıslahında ve taleplerinde şaşkınlık gösterir. Yolsuz bir mahalde yürüdüğünü, yol gösterecek kimseye tesadüf etmediğini gören, dinde bid’ate düşer. İşlerinde müşkülat (sıkıntı) çeker. Mağrur olur.

Karanlık yolda yürüyen, dalalete (dinde sapıklığa) düşer. Karanlıktan aydınlığa çıktığını gören, hidayete erer. Yürüdüğü yolda bir hayvanın yahut bitkinin yürümesine mani olduğunu görenin, eceli yakındır.

Yolun doğruluğu, rüya sahibinin dinidir. Birinin kendisini doğru yoldan başka bir yola sevkettiğini gören, borçlusunun hilesine uğrar. Alacağı yoksa, onu hataya ve günaha iter. Karanlık bir yolda yürüdüğü halde doğru yoldan ayrılmamak için tahammül gösteren, hidayete erer. Çeşitli yollar görüp hangisine gideceğini bilmeyen, dininde şaşkınlığa düşer ve dinsiz biri ile arkadaş olur.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku