Rüyada Yay Görmek

0

Rüyada yay görmek; Allah Teala’ya yaklaştıran güzel amelleri işlemeye, kadına, çocuğa, erkek kardeşe yahut yolculuğa; uzun ömre, güç ve itibara, yayın güzelliği yukarıda sayılan hususlardaki iyiliğe, yayın kırık ve kötü duruşu ise, bundarda vaki olan olumsuzluklara, yay yapan kimseyi görmek uzun ömre, güç ve kuvvete, düşmana galip gelmeye, kumandana yahut sultana, insanları cihada çağıran şerefli kimseye delalet eder.

Rüyada yay görmek; Sağlığınızın düzeleceğini bildirir. Eğer sağlığınıza dikkat ederseniz bir daha ciddi bir hastalık geçirmeyeceksiniz demektir.

Rüyada bir hedefe okunuzla bir yay fırlattığınızı, veya bir yayla keman çaldığınızı veya herhangi bir makinenin yay kısmını görmeniz, hedefinize ulaşmak için fazla gayret harcayacağınıza ve sonunda mutlaka başarıya ulaşacağınıza delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Bir kimse rüyada kın içinde bir yay görse, o kimsenin hanımı kız doğurur. Eğer hamile olan hanımı kendisine bir yay verse, erkek bir çocuk doğurur. Yayının kırıldığını ve kendisi ile beraber silahı olmadığını gören kimsenin, erkek kardeşi veya çocuğu yahut ortağı ya da dostu ölür. Rüyada yayının el ile tutulacak yerinin kırıldığını gören kimsenin, dostunun veya ortağının yahut erkek kardeşinin ya da çocuğunun elinin kırılmasına işarettir. Yayın elinde kırılmış olduğunu gören kimse, vali ise vazifesinden alınır; tüccar ise, ticaretinde zarar eder. Rüyada yaya kiriş taktiğini gören kimse, evlenir. Rüyada yayı kırılan kimse, yolculuğa çıkar ve salimen döner. Bir kimse bir yayı çektiğini ve yerine gelmediğini görse, o yayın kendisine nispet edilen kimsenin işi güçleşir ve o kimse mağlup olur. Bir yaya kiriş geçirdiğini ve kirişin kesildiğini gören kimse, hanımını boşar. Bir kimse elinde kirişi geçirilmiş bir yay olduğunu görse, o kimsenin katip ve sefir olacak bir oğlu dünyaya gelir. Yayını sattığını gören kimse, din ve dünyaca kendisinde bulunan şeyi başkasından esirger. Savaş için ok attığını gören kimse, şeref ve şöhrete galip gelir veya o rakibinden muhtaç olduğu bir şeye nail olur. Yayı kırılan kimsenin, zararı az, karı çok olur.

Rüyada görülen yorgancı ve hallaç yayı, malı israf etmeye ve çalmadan oynamaya işarettir.

Rüyada bir yayı kurduğunu ve fakat kendisinin de onunla beraber büküldüğünü görmek, uzun ömre delâlet eder. Bir kimsenin rüyada yay ile ok attığını ve hedefe isabet ettirdiğini görmesi, saltanatın devamına, doğru hükme, insaflı davranmaya ve adaletli olmaya delâlet eder.

Rüyada savaş için ok attığını görmek, şeref ve şöhretle galip gelmeye ve rakibinden muhtaç olduğu şeyi almaya alâmettir. Bekar bir adamın rüyada yaya kiriş taktığını görmesi, onun kısa zaman içinde evleneceğine delâlet eder.

Kırda sapan taşı ile taş attığını görmek, helal mala ve ganimete delâlet eder.

Bir valinin rüyada yayın elinde kırılmış olduğunu görmesi vazifeden azledilmesine, tüccarın görmesi, ticaretinde zarar ve ziyana delâlet eder.

Devletin yüksek kademesinde bulunan bir kimsenin rüyada attığı okun nişana isabet etmemesi de zalim bir idareci olduğuna delâlet eder. Rüyada elinde kirişi geçirilmiş bir yay olduğunu görmek, rüya sahibinin elçi olacak bir oğlunun dünyaya gelmesine işarettir.

Rüyada yay görmek yakın zamanda yolculuğa çıkacağınıza, bir çocuğunuzun olacağına ve iman kuvvetine işaret eder. Rüyada bir yayla ok atmak için hazırlık yaptığını görmek ömrün uzun olmasına işaret eder. Sağlığınızın düzeleceğini bildirir.

Allame Meclisi: Yay çektiğinizi görmek; yolculuğa çıkacağınıza…
Birinin size yay verdiğini görmek; bir erkek çocuğunuz olacağına…
Yayınızın kırıldığını görmek; musibet göreceğinize…
Yayınızı sattığınızı görmek; bir cezaya çarpıtılacağınıza işarettir.
İbn-i Şirin: Ok ve yaya sahip olmak; kazançlı bir yolculuk geçireceğinize…
Birinin size yay verdiğini görmek; bir erkek çocuğunuz veya kardeşiniz olacağına…
Yayla ok attığınızı görmek; hak bir sözü söylenmesi uygun olmayan bir biçimde söyleyeceğinize…
Birine yay verdiğinizi, sattığınızı veya yayın kaybolduğunu görmek; eşinizden ayrılacağınıza işarettir.

Seyid Süleyman rüya tabirine göre:Rüyada yay görmek, yolculuğa veya erkek kardeşe yahut kadın, çocuk ve: «(Bu suretle o, peygamberlere) iki yay kadar, yahut daha yakın oldu da.» (Sure-i Necm, ayet 9) mealindeki ayet gereğince, Allah (C. C.)’a yaklaşmaya delalet eder.

Bir kimse rüyada km içinde bir vay görse, o kimsenin hanımına bir yay sunsa, o hanım kız doğurur. Eğer hamile olan hanımı kendisine bir yay verse, erkek bir çocuk doğurur. Çünkü erkek çocuk babaya teslim edilir, ev ve dükkanda babasının yanında bulunur. Kızı ise anası terbiye eder ve evde anasının maiyetinde bulunur.

Bir yayı kurduğunu ve kendisinin de onunla beraber büküldüğünü gören kimsenin, ömrü uzun olur.

Bir kimse yayı oksuz kurduğunu görse, yolculuğa delalet eder.

Yayının kırıldığım ve kendisi ile beraber silahı olmadığını gören kimsenin, erkek kardeşi veya çocuğu yahut ortağı ya da dostu ölür.

Rüyada yayının el ile tutulacak yerinin kırıldığını gören kimsenin, dostunun veya ortağının yahut erkek kardeşinin ya da çocuğundan yayın delalet ettiği kimsenin, elinin kırılmasına delalet eder.
Yayın elinde kırılmış olduğunu gören kimse, vali ise vazifesinden alınır; tüccar ise, ticaretinde zarar eder.

Bir kimse rüyada genç bir adamın bir yaya kiriş geçirdiğini görse, o kimsenin düşmanının ona söylemek için söz hazırladığına delalet eder.

Rüyada yaycıyı görmek, uzun ömre, kudret ve kuvvete, düşman üzerine galip gelmeye ve şiddete delâlet eder. Bazı kere de rüyada yaycıyı görmek, cihat ve savaş için insanları teşvik eden kimseye işarettir. Yaycı, askerin kumandanına veya devletin başkanına da delâlet eder. Çünkü yayı bükmek kuvvet gerektiren şeydir.

Ayrıca Bakınız; Ok.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku