Rüyada Yol Görmek

0

Rüyada tek şeritli ve düz yol şeriata (İslam dini ve bu dinin koyduğu prensiplere), tali ve çok yollar dine sonradan sokulan bid’at ve hurafelere, anayola çıkan tali yol, insanı hakka götüren iş ve fiillere, doğru yolu bulmaya, İslam ile şereflenmeye, günahları terk etmeye, yol olduğu halde bunun dışında yürümek dinen bozukluğa, yolunun kesilip, eşyalarının alınması dostundan dolayı sıkıntıya girmeye, doğru yol Kur’an’a ve Peygamberimizin (s.a.v.) sünnetlerine, bir mürşide, şeyhe yahut öndere uymaya, böyle bir yol günahkar için tövbe etmeye, çeşitli yollar, insanı istikametten alıkoyan bid’atlere ve sapık görüş ve düşüncelere ya da iki şey arasında tereddüt etmeye, yol; sanatta kendine özgü ekol oluşturmaya, ilerlemeye, yoldan çıkmak; haktan uzaklaşmaya, yolunu kaybetmek sapıklığa, tekrar bulursa selamete ermeye, yoldaki zararlı şeyleri kaldırıp atmak hayır işlemeye, yola işemek yahut zarar verici şeyler atmak insanları eli ve diliyle incitmeye, gizli yol gurur ve kibre delalet eder.

Rüyada dar veya taşlı yolda yürümek, bazı kavgaların başınızdan geçeceğine işaret eder. Kenarları çiçekli bir yol görmekse, aşk yaşamınızda güzel bir ilişkiye başlayacaksınız demektir.

Rüyada dar veya taşlı bir yolda yürümek, birtakım tartışmalar yaşayacağınızı, kenarları çiçeklerle dolu bir yolda yürümek ise uzatmalı bir ilişkinin sonunu gösterir.
Ferah, aydınlık güzel bir yol sonu hayırlı ve sevinç verecek bir yoldur. Yol ağaçlıklı ise kısmettir.

Rüyada yol ve cadde görmek, hayra delalet eder. Arazi bahsinde söylediğimiz gibi, büyük ve geniş bir cadde hidayete, eğri büğrü, arızalı yollar, küfür yollarına delalet eder. Yolda kolaylıkla yürümek, eğer yol cadde ise, tövbeye nail olarak hidayete; zorla yürümek hidayete davet edildiği halde, gitmemekteki ısrara; caddeden küçük ve eğri büğrü yola geçmek, İslam’dan uzaklaşmaya, küçük ve zor yoldan büyük caddeye çıkmak, genişliğe ve aydınlığa işarettir. İki tarafı büyük ağaçlarla bezenmiş bir cadde görmek, yahut böyle bir caddede yürüdüğünü görmek, İslam alimlerinin himayesinde bulunmaya; caddenin kenarındaki ağaçlardan birinin devrildiğini veya kurumuş olduğunu görmek, alimlerden birinin ölümüne; o ağaçlardan bir veya birkaç dal koparmak, bir alimin ilminden faydalanmaya delalet eder. Bir rivayete göre de bir alime zarar vermeye; caddenin kenarına bir ağaç dikildiğini görmek, sonradan alim olacak bir çocuk yetiştirmeye; caddenin kenarındaki ağaçlara su vermek, ve kurularını temizlemek gibi hizmette bulunmak, ilim adamları ile sohbet edip onların hizmetlerinde bulunmaya, cadde kenarındaki ağaçları temiz, sade ve yeşil yapraklarla süslü görmek, o yerde ilim adamlarının itibarına; ağaçları kurumuş, solmuş ve toz içinde görmek, ilim adamlarına saygı ve itibarda kusur edilmeye delalet eder. Cadde kenarında dikenli çalı görmek, ilim adamları ile tabir olunur. Bir dikenli çalının büyük ve güzel bir ağaca dönüştüğünü görmek, kötü birinin iyiliğe dönüşüne işarettir.

Abdülgani Nablüsi’ye göre, rüyada yol, şeriat ile tabir olunur, Rüyada yolun üzerinde değil de başka tarafında yürüdüğünü gören, delalete düşer. Yolda karşısına bir yol kesici çıkıp da eşyasını aldıklarını gören, bir dostu tarafından zarara uğrar. Taşlık bir yolu hükümetin açması ve düzeltmesi o yerde adaletin geçer olmasına delalet eder. Doğru yol ve cadde, rüyası, Allah’ın kitabina, sünnete inananlarla tabir edilir, öyle bir cadde üzerindeki kendini gören hidayete erişir, asi ise tövbe edip halini düzeltir, kafir ise İslam’a döner. Çeşitli yollar görmek, karışıklığa; birbirine benzer yollar görmek, küfür ve gamma delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada tek şerit halinde yol görmek, şeriata, çeşitli yollar dinde olmayan bid’atlara işarettir. Rüyada yolun dışında yürüdüğünü gören kimsenin, dini bozuktur. Rüyada yolu kesildiğini ve eşyalarının alındığını gören kimse, dostundan dolayı sıkıntıya girer. Rüyada devlet reisinin sarp bir yolda yürüdüğünü görse, o yerde adalelinin icra edileceğine işarettir. Rüyada görülen doğru yol, Allah’ın kitabına, peygamberin sünnetine veya bir şeyhe ya da bir öndere uymaya işarettir. Eğer rüyayı gören günahkarsa, tövbe eder, kafir ise, Müslüman olur, çeşitli yollar, iki şey arasında tereddüt etmeye ve adamı sapıklık, bid’at ve küfre götüren şeylere işarettir. Yol, san’atta bir ekol kurmaya, ilerlemeye ve kötü bir eser bırakmaya işarettir. Denizde yol göstermek, sıkıntıdan kurtulmaktır. Yol, kocaya gitmiş bir kadındır. Yol, helalinden olan bir kazançtır. Yol, insanın ona uymakla kurtulacağı doğruluk ve herkesin gideceği ölüm yoludur. Rüyada yol üzerinde doğru bir istikamete doğru gittiğini gören kimse, dünya adamı ise kazançlı bir ticaret yapmaya başlar. Rüyada görülen gizli yol, kibir ve bid’attır.

Dar ve taşlı bir yolda yürümek, bazı tartışmalar yaşamak demektir. Çiçekli yol size uzun süre baskı yapan sevgilinizden kurtulmak anlamındadır. Arkadaşla birlikte yürümek, mutluluk, güzel bir aile hayatı ve anlayışlı bir kişiyle evlilik habercisidir.

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada yol görmenin beş tabiri vardır:
1-Dünya/dünyalık
2-Huzur
3-Güzel iş
4-Hayır ve bereket
5-Kolaylık ve halkın rahatlığı.

İbn-i Şîrîn: Yol görmek; dine ve dinde doğruluğa, dinî ve dünyevî konularda doğru yolu aramaya…
Anayolda yürüdüğünüzü görmek; din yoluna gireceğinize…
Bir grup insanı doğru yola hidayet ettiğinizi görmek; bir topluluğu doğru yola hidayet edeceğinize…
Yolunuzu şaşırdığınızı görmek; dinî ve dünyevî konularda şaşkınlığa düşeceğinize işarettir.

Kirmanî: Yorulmaksızın bir yolda ilerlediğinizi görmek; birinde hakkınız kalmışsa, onu alacağınıza…
Birinin sizi doğru yoldan yanlış yola götürdüğünü görmek; yalan-yanlış şeylerle oyalandırılacağınıza…
Karanlık bir gecede caddede yürüdüğünüzü ve yolunuzu kaybettiğinizi görmek; hiçbir şeyden bıkmaksızın doğru yolu bulacağınıza…
Çok sayıda yol görmek ve hangi yoldan gideceğinizi bilememek;din konusunda şaşkınlık içerisinde olacağınıza ve inançsız kimselerle arkadaş olacağınıza…
Yolunuzu kaybettiğinizi, nereye gideceğinizi bilemediğinizi, derken Resul-i Ekrem’in (s.a.) sağ elinizden tutup sizi bir yere götürdüğünü, ama akşam olunca yolunuzu tekrar kaybettiğinizi görmek; hakkın size gizli kalacağına…
Bilinçli bir şekilde yoldan çıktığınızı görmek; düşmanınıza hile yapacağınıza…
Yolda yürürken yanınıza bir kadının geldiğini ve onun yüzünden yolunuzu değiştirdiğinizi görmek; dünyaya aldanacağınıza, dinî inancınızın zarar göreceğine ve hayır yolunu terk edeceğinize işarettir.

Cabir Mağribî: Yolunuzun üzerinde güzel bitkiler ve yeşillikler olduğunu görmek; inancınızın saflığına ve güzelliğine…
Emniyetsiz bir yolda yürüdüğünüzü görmek; dinî veya dünyevî bir işinizde çıkmaza gireceğinize ve ne yapacağınızı şaşıracağınıza…
Birini yoldan çıkardığınızı görmek; fesat işler yapacağınıza işarettir.

İsmail Eş’as: Düz yol Müslümanlığa ve inancınızın doğruluğuna, eğri yol ise bunun aksine işaret eder.

Ayrıca Bakınız; Yolculuk, Yolluk.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku