Rüyada Yıldırım Görmek

0

Rüyada gökten yıldırım düştüğünü ve bilhassa yağmur gibi yağdığını görmek, o mahalde vuku bulacak harp dolayısıyla bela ve fitnenin zuhuruna ve kan dökülmesine delâlet eder.

Rüyada yıldırım düşerken kendisini yaktığını görmek, o şehrin istilaya uğramasına veya orada zuhur edecek fitne ve fesada yahut şiddetli harbe delâlet eder. Yine rüyada yıldırımın bir yere düştüğünü görmek, azap ile tâbir olunur. Çünkü yıldırım düştüğü yeri helak eder. Rüyada yıldırımın düştüğünü görmek, fırtına, dolu, hastalık, afet ve birtakım belalara delâlet eder. Yine yıldırım düştüğü yere zalim bir hükümdarın gelmesine de delâlet eder.

Rüyada hasta bir kimsenin evine yıldırım düştüğünü görmesi, onun ölümüdür. Rüyada yıldırımın eve düşmesi, evdekilerin zor, sıkıntılı zamanlar geçireceğine yorumlanır. Size yıldırım düştüğünü görmek, çok önemli bir hastalığa yakalanacağınızı belirtir.

Rüyada birbiri ardınca bağ ve bahçelere ve ekin tarlalarına yıldırımlar düştüğünü görmek, afet, bela, musibet, vergi, zam ve zulüm ve fesada delâlet eder.

Rüyada bir yere yıldırım düştüğünü ve faydalı şeyleri yaktığını görmek, borca ve orada çıkacak kıtlığa ve yokluğa işarettir. Rüyada her şeyin şiddetli olarak geldiğini görmek, korkuya, hastalığa, kıtlığa, sıkıntı ve darlığa delâlet eder.

Rüyada bir yere yıldırım düşmesi azaba, hastalığa, yalan haberlere, hoşa gitmeyen sözlere, kıtlığa; Yıldırım günah işleyenler için korkuya yahut ödenecek borca, bir yere yıldırım düşmesi, oraya zalim bir yöneticinin gelmesine, yıldırımın bir yere düşüp oraya zarar vermediğini görmek, devlet adamlarının o yere ilgi göstermelerine delalet eder.

Rüyada yıldırım düşmesi büyük bir sıkıntı, derttir ama yıldırım düştüğü zaman alevler ortaya çıkarsa bu sıkıntının sonunun çok iyi olacağına işaret eder. Bir yere yıldırım düştüğünü görmek, o yer insanlarına acı verecek bir olayın meydana geleceğine işarettir.

Kirmani’ye göre, gökten yıldırım düştüğünü görmek, hayra yorumlanmaz.

Cabir’ül-Mağbi’ye göre, yıldırım düşerek kendini yaktığını gören, hükümet tarafından cezalandırılır. Yıldırım daima hükümet tarafından gelecek cezalarla yorumlanır. Buna göre görülen rüyaların daima hükümetle ilgili olaylar göz önünde tutularak yorumlanması lazımdır.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen yıldırım bir yere düştüğünde azaba işarettir. Çünkü yıldırım ölüm manasınadır. Yıldırım, hastalığa ve yaktığı kimse hakkında yalan haberlere ve hoşa gitmeyen sözlere işarettir. Yıldırım düştüğü yerde faydalı olan bir şeyi yakarsa, borç ve orada çıkaracak kıtlığa işarettir. Yıldırım, günah işleyen kimse için, korkuya ve ödenmesi gereken borçlara işarettir. Yıldırım, feryat etmeye veya mahvolacak veya borçlanılacak büyük bir hususa işarettir. Yıldırım düştüğü yere zalim bir devlet başkanının gelmesine işarettir. Yıldırım çetin bir ölüme, yangına, yıkılma v.s. gibi şeylere de işarettir. Hasta olan birisi evine yıldırım düştüğünü görse ölür. Kaybolmuş bir kimsesi varsa, ölüm haberi gelir. Evinde şüphe verici bir durum varsa, oraya bir vali gelir ve o ev emniyet tarafından nezaret altında bulundurulur. Yıldırımların birbiri ardınca evlere düştüğünü görse, eşkıyaların gizlice halk içine girmelerine veya hacı ile mücahitlerin gelmelerine ya da halka ödettirilecek borçlara işarettir. Birbiri ardınca bağ ve bahçelere düşen yıldırımlar, afet, bela, vergi ve oraya zulüm ve fesadın istila etmesine işarettir. Yıldırım, şiddetli korkuya da işarettir. Bir kimse rüyada bulunduğu şehir yıldırım düştüğünü ve oraları yaktığını görse, devlet reisinin o şehre gelmesinden dolayı çıkacak fesatlığa veya o şehirde harp ya da kıtlık olacağına işarettir. Bazı tabirciler, yıldırımın zararsız bir şekilde düşmesi, devlet reisinin o şehre ilgi göstermesine işarettir, dediler. Yakında gelecek olan şaşırtıcı bir habere işarettir.

İbn-i Sîrîn hazretleri demiştir ki: Rüyada şiddetli rüzgar estiğini görmek, o mahal halkına şiddetli korku hasıl olacağına: ağaçları kökünden sökecek derecede şiddetli rüzgar görmek, yine o mahal halkına veba, kıtlık v.s.

gibi bir bela ve musibetin geleceğine delâlet eder.

Rüyada içinde hasta olan bir eve yıldırım düştüğünü görmek, o hastanın vefatına delâlet eder.

Yine bir kimsenin rüyada bulunduğu şehre yıldırım düştüğünü ve oraları yaktığını görmesi, devlet başkanının o şehre gelmesi sebebiyle çıkacak fitne ve fesada veya kıtlığa delâlet eder.

Rüyada yıldırım görmek sıkıntı çekmeye, hastalığa, asılsız habere, ödenmemiş borca, korkuya ve ecele yorumlanır.

Rüyada yıldırımın düştüğü yeri yaktığını görmek o yere kıtlık geleceğine işaret eder.

Rüyada yıldırımın eve düşmesi, evdekilerin zor, sıkıntılı zamanlar geçireceğine yorumlanır.

Size yıldırım düştüğünü görmek, çok önemli bir hastalığa yakalanacağınızı belirtir.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku