Rüyada Yolculuk Görmek

0

Rüyada yol hazırlığı yapmak hayırlı bir işe, yola çıkmak zenginliğe yahut insanların ahlak ve tıynetlerini ortaya çıkarmaya, arza ölçmeye, uzak yola çıkmak bir halden başka bir hale geçmeye, yolculuktan dönmek işin bitmesine, maksadın hasıl olmasına, hastanın uzak yola çıkması yahut tanımadığı bir eve gitmesi ölmesine delalet eder.

Rüyada yolculuğa çıktığını görmek ve ya da arsa alacağınıza işarettir. Deniz yolculuğuna çıkmak, muradınıza ereceğinizi bildirir. Yolculuğa çıktığını görmek ve ya da arsa alacağınıza işarettir. Deniz yolculuğuna çıkmak, muradınıza ereceğinizi bildirir.

Rüyada güzel bir yolculuğa çıktığınızı gördüyseniz, birtakım karlar elde edeceğiniz anlamına gelir. Kötü bir yolculuk, zarara uğrayacağınızın işaretidir. Hayatta yeni bir devrenin başlayacağına işaret eder.

Rüyada bir yerden başka bir tarafa yolculuk etmek üzere yola çıktığını görenin muradı hasıl olur. Bulunduğu yerden, daha kötü bir yere gittiğini görenin isleri bozulur.

Cabir’ül Mağribi’ye göre, rüyasında bindiği araç iyi ve erzakı bol olduğu halde yolculuğa çıktığını görmek, işinin intizam içinde geçeceğine ve arzularına kavuşacağına delalet eder.

Ebu Salt El Vaiz’e göre, rüyada yol, üç şeyle tabir olunur. Bir yerden başka bir yere geçmek, bir halden başka hale geçmek, veya yolculuk etmek. Bir hasta, rüyasında yolculuğa çıktığını görse, ölür. yol erzakını hazırlamakta olduğunu gören, hayır işler. Rüyada en iyi yolculuk kıblenin bulunduğu yöne yapılan yolculuktur. Bazı tabircilere göre, rüyada yolcu olduğunu görmek, dindar bir kimse için mevki sahibi olmak ve kederden kurtulmaktır.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada yolculuğa çıkmak halkın ahlakını meydana çıkarmaya işarettir. Rüyada uzak bir yolculuğa çıktığını gören kimse bir halden diğer bir hale intikal eder. Rüyada yolculuğa çıkmak, arsa ölçmektir. Bundan dolayı yolculuğa çıktığını gören kimse, arsa ölçer. Bazen de rüyada görülen yolculuk uyanıkken yolculuk yapmaya, yolculuktan dönmek ise günahlardan tövbe etmeye işarettir. Yolculuktan dönmek, isin bitmesine ve isteğin yerine gelmesine işarettir. Bir kimsenin yaya olarak yolculuğa çıktığını görmesi, üzerinde çokça birikecek borca işarettir. Hastanın uzak bir yola yolculuk ettiğini veya bir evden tanımadığı bir eve gittiğini görmesi, onun ölümüne işarettir.

Rüyada kendini Mekke yolunda görmek rüya sahibi hasta ise, hastalığının uzayacağına ve belki de öleceğine, yaya olarak Mekke’ye gitmekte olduğunu görmek, dininin ve ibadetinin kuvvetli ve rızkının zorla sağlandığına; Mekke’ye deve ile gittiğini görmek, isteğine kolaylıkla kavuşacağına; birçok kişileri hacca gitmek için aydınlattığını ve onlara haccın fazileti hakkında bazı sözler söylediğini görmek, halka hayır ve iyiliği dokunacağına işarettir.

Güzel bir yolculuk, kar etmek demektir. Kötü bir yolculuk ise, zarar edeceğiniz anlamındadır.

İbn-i Sîrîn: Yolculuk ettiğiniz yerin bulunduğunuz yerden daha güzel olduğunu görmek; durumunuzun iyiye gideceğine…
Aynı yerin bulunduğunuz yerden daha kötü olduğunu görmek; bunun aksine tabir edilir.

Kirmanî: Yolculuğa çıktığınızı, ama nereye gittiğinizi bilmemek; eşinizden ayrılacağınıza veya bir evden başka bir eve gideceğinize…
Bir toplulukla vedalaşmaya giderken onların da vedalaşmaya geldiklerini görmek; durumunuzun kötüye gideceğine, daha sonra tekrar düzeleceğine işarettir.

Cabir Mağribî: Hazırlıklı bir şekilde yolculuk ettiğinizi görmek; işinizin düzeleceğine, bunun aksini görmek ise, işinizin bozulacağına işarettir.

Çağdaş Ulema: Yolculuğa çıkmak; değişken dostluklara…
Otomobil, tren veya uçakla yolculuk etmek; kötü bir facianın pençesinden kurtulacağınıza işarettir.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku