Rüyada Zulmet Görmek

0

Rüyada zulüm edildiğini görmek; her türlü iç sıkıntısı dünya malına aşırı hırs ve düşkünlüktür. Zulmet, insanın arzu ve isteklerine boyun eğmesi, nefsinin kölesi olması, kulluk bilincini yitirmesi ile de tabir edilir. Bunlardan dolayı, zulmette olduğunu gören kimsenin tövbe ederek günahlı yoldan ayrılması gerekir; çünkü bu tür rüyalar uyarıdır.

Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Rüyada asi ve zalim olduğunu gören, zeval bulur.

Halid’ül Isfahani diyor ki: “Allah-ü Teala Hazretlerinin tevfikine istinat ederek zulüm rüyasını selametin, rahatın sonu ile tevil eyledim.” Bir rivayete göre zulüm tahribata delalettir.

Kirmani ve Ibn-i Şirin demişlerdir ki: Rüyasında bir kimseye zulmettiğini gören, onun zulmüne uğrar. İnsanlara zalimce davrandığını görenin, huzuru kalmaz. Evi, barkı perişan olur. Bir padişahın veya yardımcılarının halka zulmeylediklerini görmek; o mahalde meydana gelecek kıtlığa, pahalılığa, fitneye ve tahribata işaret eder. Birinin kendisine zulmettiğini gören, düşmanına galip gelir. Dünyada ve ahirette bahtiyar olur. Zulme uğramışlarla beraber haşr olur.

Rüyada bir adamın kendisine zulmettiğini görmek; düşman üzerine galip gelmeye işarettir. İbn-i Şirin Hazretleri demiştir ki: Rüyada bir kimseye zulmettiğini görmek, zulüm eylediği kişinin zulmüne uğramaya delalet eder. Rüyada kendisinin zalim olduğunu ve ona buna zulmettiğini görmek feyz-ü felahtan uzaklaşmaya ve sonun perişanlığına delalet eder. Rüyada bir hükümdarın veya devlet reisinin halka zulmettiğini görmek, fitne, fesada ve memleketin harap olmasına delalet eder. Bir kimsenin rüyada iktidar sahibi bir adam tarafından zulmü görmesi mahvolmaya ve ülkelerin yıkılıp gitmesine delalet eder.

Denilmiştir ki: Rüyada zalim olduğunu gören kimse fakirliğe duçar olur. Rüyada yaptığı haksızlık ve zulmü itiraf etmek, Allah’a yüz tutmaya ve tövbe etmeye delalet eder. Rüyada zulmettiği kimsenin kendisine beddua ettiğini görmek, rüya sahibi için azap ve ikaba işarettir. Çünkü “Mazlumun bedduasından sakınınız” buyurulmuştur. Rüyada kendisine zulmeden bir adamın kendi aleyhine beddua ettiğini görmek, hayır ve müjdeye işarettir.

Ayrıca Bakınız; Sıkıntı, Zulüm.

Rüyanız hayrolsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku